Грикињано ди Аверза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грикињано ди Аверза
општина
Comune di Gricignano di Aversa
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Казерта
Управа
 • Градоначалник Андреа Летиери
Површина
 • Вкупна 9,8 км2
Население (февруари 2007[1])
 • Вкупно 9.725
 • Густина 99.234.693.877.551/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 81030
Повик. бр. 081
Мреж. место www.comunedigricignano-ce.it

Грикињано ди Аверза е општина во провинцијата Казерта, Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.