Масерата Кампанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масерата Кампанија
општина
Macerata Campania
Поворка во чест на Мадона дел Росарио во Масерата Кампанија
Поворка во чест на Мадона дел Росарио во Масерата Кампанија
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциКатурано е Казалба
Површина
 • Вкупна7,6 км2 (29 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003400000034 м
Население (31-3-2022)
 • Вкупно10 026[1]
Демонимmaceratesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81047
Повик. бр.0823

Масерата Кампанијаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]