Баја е Латина

Координати: 41°18′N 14°15′E / 41.300° СГШ; 14.250° ИГД / 41.300; 14.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баја е Латина
општина
Baia Latina
Црква во Баја е Латина
Црква во Баја е Латина
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциЛатина, Контра
Површина
 • Вкупна24,5 км2 (95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000123000000123 м
Население (31 март 2017)[1]
 • Вкупно2.158
 • Густина8,8/км2 (23/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823
Мреж. местоwww.comunedibaiaelatina.it/

Баја е Латинаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Цела демографска и друга статистика на Истат.