Мадалони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Comune di Maddaloni
општина
Поглед кон Мадалони
Поглед кон Мадалони
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Управа
 • ГрадоначалникМикеле Фарина
Површина
 • Вкупна36 км2 (14 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007300000073 м
Население (31 декември 2004)
 • Вкупно38.150
 • Густина1,100/км2 (2,700/ми2)
ДемонимMaddalonesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81024
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвети Михаил
Мреж. местоwww.comune.maddaloni.caserta.it

Мадалониопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија