Спаранизе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спаранизе
општина
Comune di Sparanise
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Управа
 • ГрадоначалникСалваторе Пиколо
Површина
 • Вкупна18,7 км2 (72 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно7.461
 • Густина40/км2 (100/ми2)
ДемонимSparanisani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81056
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСан Виталијано
Italy location map.svg
Карта на општина Спаранизе (провинција Казерта, област Кампанија, Италија)

Спаранизеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија