Сан Грегорио Матезе

Координати: 41°23′N 14°22′E / 41.383° СГШ; 14.367° ИГД / 41.383; 14.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Грегорио Матезе
општина
San Gregorio Matese
Административна зграда во Сан Грегорио Матезе
Административна зграда во Сан Грегорио Матезе
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна56,2 км2 (217 ми2)
Население (31-3-2022)
 • Вкупно880[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823

Сан Грегорио Матезеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]