Аверса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Aversa
општина
Comune di Aversa
Аверса
Аверса
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Управа
 • ГрадоначалникДоменико Кјарамела
Површина
 • Вкупна8,7 км2 (34 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003900000039 м
Население (31 декември 2017 population_density_km2 =)[1]
 • Вкупно52.974
 • Густина610/км2 (1,600/ми2)
ДемонимAversani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81031
Повик. бр.081
Светец-заштитникСвети Павле
Слава25 јануари
Мреж. местоwww.comune.aversa.ce.it

Аверсаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (италијански) Извор: Истат 2016