Казапезена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Казапезена
општина
Comune di Casapesenna
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Казерта
Управа
 • Градоначалник Џовани Зара
Површина
 • Вкупна 3,0 km2 (10 sq mi)
Надм. вис. 25 m (82 ft)
Население (2008-03-31[1])
 • Вкупно 6.587
 • Густина 220/km2 (570/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 81036
Повик. бр. 081
Мреж. место www.comune.casapesenna.ce.it

Казапезена е општина во провинцијата Казерта, Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.