Казерта (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покраина Казерта
Земја Flag of Italy.svg Италија
Регион Кампанија
Главен град Казерта
Површина 2.639 км²
Население
(2005)
879.342
Густина 333
Општини 104
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 81100 e 81020
Повик. бр. 081, 0823
ISTAT 061
Претседател Доменико Ѕинѕи
Местоположба на покраината Казерта во рамките на Италија
Местоположбата на покраината Казерта во рамките на Италија

Казерта (италијански: Provincia di Caserta) — покраина во регионот Кампанија, Италија. Административен центар е градот Казерта. Недалеку од градот се наоѓа некогашниот дворец на неаполските кралеви.

Покраината зафаќа површина од 2.639 км2, има вкупно 879.342 жители (2005), а поделена е на 104 општини [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]