Казапула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Казапула
општина
Casapulla
Епископската црква Сант Елпидио и нејзината камбанарија во Казапула
Епископската црква Сант Елпидио и нејзината камбанарија во Казапула
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна2,9 км2 (11 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно8.339
 • Густина290/км2 (740/ми2)
Демонимcasapullesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81020
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСант Елпидио
Мреж. местоCasapulla OnLine

Казапулаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија