Кастел Мороне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастел Мороне
општина
Castel Morrone
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциАнунцијата, Балци, Казале, Градиљо, Гротоле, Лагизи, Пијанели, Санта Андреа е Тороне
Површина
 • Вкупна25,4 км2 (98 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно4.007
 • Густина16/км2 (41/ми2)
Демонимmorronesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81020
Повик. бр.0823
Мреж. местоwww.comune.castelmorrone.ce.it/

Кастел Моронеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија