Орта ди Атела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орта ди Атела
општина
Orta di Atella
Palazzo san massimo.jpg
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциКасапуцано
Површина
 • Вкупна10,7 км2 (41 ми2)
Население (31-12-2020)
 • Вкупно27 548[1]
Демонимortesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.081

Орта ди Ателаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија