Понтелатоне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Понтелатоне
општина
Pontelatone
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна30,4 км2 (117 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.847
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81050
Повик. бр.0823

Понтелатонеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија