Драгони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драгони
општина
Dragoni
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциМајорано ди Монте
Површина
 • Вкупна25,9 км2 (100 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно2.147
 • Густина8,3/км2 (21/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823
Црква Благовештение (Драгони)

Драгониопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија