Сан Приско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Приско
општина
San Prisco
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна7,7 км2 (30 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004800000048 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно10.928
 • Густина140/км2 (370/ми2)
Демонимsanprischesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81054
Повик. бр.0823
Мреж. местоwww.comune.sanprisco.ce.it

Сан Прискоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија