Формикола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Формикола
општина
Formicola
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна17,4 км2 (67 ми2)
Население (31-3-2022)
 • Вкупно1 360[1]
ДемонимFormicolani saint =
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81040
Повик. бр.0823

Формиколаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија