Рависканина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рависканија
општина
Comune di Raviscanina
Поглед на Рависканина
Поглед на Рависканина
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциКватро Венти, Казе Пагане
Површина
 • Вкупна24,5 км2 (95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000358000000358 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.367
 • Густина5,6/км2 (14/ми2)
ДемонимRaviscaninesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСв. АРхангел Михаил
Слава29 септември

Рависканинаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија