Мондрагоне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мондрагоне
општина
Comune di Mondragone
Плажа во Мондрагоне
Плажа во Мондрагоне
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциЛевањоне, Пескопагано
Управа
 • ГрадоначалникАхиле Ченами
Површина
 • Вкупна54,4 км2 (210 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (декември 2004[1])
 • Вкупно26.558
 • Густина49/км2 (130/ми2)
ДемонимMondragonesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81034
Повик. бр.0823
Светец-заштитникМадона Инкалдана
Славапрвиот вторник по вториот ден на Велигден (понеделник)
Мреж. местоwww.mondragone.net

Мондрагонеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија