Фрињано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрињано
општина
Frignano
Замокот Монтекуколо
Замокот Монтекуколо
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна9,9 км2 (38 ми2)
Население (31-3-2022)
 • Вкупно8 847[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.081
Светец-заштитникСветиоте Назариј и Целзиј
Слава28 јули

Фрињаноопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]