Парете

Од Википедија — слободната енциклопедија
Парете
општина
Comune di Parete
Позиција на Парете во покраината Казерта
Позиција на Парете во покраината Казерта
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна5,7 км2 (22 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007000000070 м
Население (31-3-2022)
 • Вкупно12 097[1]
ДемонимParetani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.081
Светец-заштитникСв. Петар
Мреж. местоwww.comune.parete.ce.it/
План на Дуждовата палата во Парете

Паретеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]