Галучо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Галучо
општина
Comune di Galluccio
Поглед кон Галучо
Поглед кон Галучо
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциСан Клементе, Калабрито, Кампо, Сипичиано, Ваље
Површина
 • Вкупна32,0 км2 (120 ми2)
Надм. вис.&10000000000000368000000368 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно2.381
 • Густина7,4/км2 (19/ми2)
ДемонимGallucciani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81045
Повик. бр.0823
Мреж. местоwww.comune.galluccio.ce.it

Галучо (итал. Galluccio) е општина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија