Каподризе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каподризе
општина
Capodrise
Foto della chiesa di Sant'Andrea apostolo.jpg
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна3,5 км2 (14 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно8.135
 • Густина230/км2 (600/ми2)
Демонимcapodrisani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81020
Повик. бр.0823

Каподризеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија