Презенцано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Презенцано
општина
Presenzano
Поглед кон тврдината
Поглед кон тврдината
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна31,7 км2 (122 ми2)
Надм. вис.&10000000000000350000000350 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.697
 • Густина5,4/км2 (14/ми2)
Демонимpresenzanesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81050
Повик. бр.0823

Презенцаноопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија