Каринаро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каринаро
општина
Carinaro
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна6,3 км2 (24 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001900000019 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно6.729
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Демонимcarinaresi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81032
Повик. бр.081
Градското собрание на Каринаро

Каринароопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија