Рувијано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рувиојано
општина
Ruviano
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна24,4 км2 (94 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.873
 • Густина7,7/км2 (20/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823
Црквата Сан Леоне Магно (Рувијано)

Рувијаноопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија