Алифе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Alife
општина
Comune di Alife
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциСан Микеле, Тотари
Управа
 • ГрадоначалникРоберто Вители
Површина
 • Вкупна63 км2 (24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000110000000110 м
Население (30 јуни 2006)
 • Вкупно7.362
 • Густина120/км2 (300/ми2)
ДемонимAlifani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81011
Повик. бр.0823
Светец-заштитникПапата Сикст I
Слава11 август
Cattedrale di Alife.jpg

Алифеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија