Конка дела Кампанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Конка дела Кампанија
општина
Conca della Campania
Поглед кон Конка дела Кампанија
Поглед кон Конка дела Кампанија
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна26,6 км2 (103 ми2)
Надм. вис.&10000000000000420000000420 м
Население (31-3-2022)
 • Вкупно1 159[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81044
Повик. бр.0823

Конка дела Кампанијаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]