Национален статистички институт на Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Istat)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зградата на институтот во Рим

Националниот статистички институт на Италија (итал. Istituto Nazionale di Statistica) или Istat е државниот завод за статистика на Италија.

Службата е основана во 1926 г. со цел да прибира и анализира податоци во земјата. Една од поважните должности е раководење со пописите. Претседател на инстутот е Енрико Џованини, поранешен главен статистичар на Организацијата за економска соработка и развој (OECD).

Започнувајќи од 1989 г., Istat е одговорен и за усогласување и стандардизација на статистичките наоди прибрани и објавени по државниот статистички систем SISTAN[1], каде членуваат статистичките служби на министерствата, државните агенции, регионите, покраините, општините, стопанските комори и слични органи.

Последниот попис е извршен 21 октомври 2001 г. вкупно население од 56.995.744 жители, на површина од 301.328,45 км2.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. SISTAN Архивирано 13 август 2006 г.. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]