Серембан

Координати: 2°43′N 101°57′E / 2.717° СГШ; 101.950° ИГД / 2.717; 101.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Серембан
سرمبن
Seremban
Поглед на Серембан
Амблем на Серембан
Амблем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Malaysia" does not existLocation of Seremban in Peninsular Malysia
Координати: 2°43′N 101°57′E / 2.717° СГШ; 101.950° ИГД / 2.717; 101.950
ЗемјаМалезија
ДржаваНегери Сембилан
Основан1840
Општински статус1979
Управа
 • Администриран одМаџлис Пербандаран Серембан
 • Јанг ди Пертуа
(Советник)
Дато' Хаџи Абд. Халим бин Хаџи Абд. Латиф[1]
Надм. вис.&1000000000000007900000079 м
Население (2008)[2]
 • Вкупно405,674 (13 ти)
 • ДемонимСерембаншки
Час. појасMST (UTC+8)
Мреж. местоhttp://www.mpsns.gov.my

Серембан (јави: سرمبن; Seremban)е главен град на Малезиската држава Негери Сембилан. Се наоѓа во истоимениот дистрикт кое е еден од седумте. Градот брои нешто повеќе од 400.000 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „YDP Profile“. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 2008-11-22.
  2. Helders, Stefan. „Malaysia:Metropolitan areas“. World Gazetteer. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 2007-12-04.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

2°43′N 101°57′E / 2.717° СГШ; 101.950° ИГД / 2.717; 101.950