Ипох

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ипох
Ipoh
怡保
Skyline of Ипох Ipoh 怡保
Амблем на Ипох Ipoh 怡保
Амблем
Прекар(и): 'Град на милионерите' или 'Bougainvillea City'
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Malaysia" does not exist
Координати: 4°36′00″N 101°4′00″E / 4.60000° СГШ; 101.06667° ИГД / 4.60000; 101.06667
ЗемјаМалезија
ДржаваПерак
Основаноколу 1880
Управа
 • ГрадоначалникХаџи Рошиди Хашим
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Надм. вис.&1000000000000002194999921,95 м
Население (2007)
 • Вкупно710,798 (6)
 • Густина1.002,80/км2 (2.597,20/ми2)
Часовен појасMST (UTC+8)
Мреж. местоhttp://www.mbi.gov.my

Ипох (малајски: Ipoh) — град во Малезија и главен град на државата Перак. Се наоѓа на околу 200 км (125 mi) северно од Куала Лумпур.

Демографија[уреди | уреди извор]

Следнава статистика е заснована на Ipoh City Hall, 2004.[1][2]

Етнички групи во Ипох, 2004
Етнос Население Процентуалност
Кинези 451.361 70,0%
Малајци 109.616 17,0%
Индијци 80.600 12,5%
Други 3.225 0.5%

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ipoh City Hall portal. http://portal.mbi.gov.my/gis_baru/penduduk.html[мртва врска]
  2. Ipoh City Hall FAQ. http://www.mbi.gov.my/portal2/government/faq/faq.htm Архивирано на 9 октомври 2007 г.
  3. „Sister City Exchange“. Архивирано од изворникот на 2008-03-29. Посетено на 2008-11-20.
  4. Sister Cities
Поглед на Ипох од Кледанговото брдо
Панорама на Ипох од Хотел Ексцелзиор