Прејди на содржината

Викторија, Лабуан

Координати: 5°17′N 115°14′E / 5.283° СГШ; 115.233° ИГД / 5.283; 115.233
Од Википедија — слободната енциклопедија
Финнскискиот парк „Лабуан“ во Викторија


Викторија е главниот град на Федералната Територија Лабуан на Малезија. Името на градот како Викторија во последно време не се користи од страна на Малезиските власти, туку најчесто се користи за да го почитува владеењето на кралицата Викторија[1][2][3][4]. Официјалнот име е Бандар Лабуан (Град Лабуан, јави: بندر لابوان). Во градот постои голем т.н. финански парх кој содржи големи комплекси на офшор банки, осигурителни компании и инвестициони фондови. Тук има и голема конгресна сала и голем тргосвки центар.

5°17′N 115°14′E / 5.283° СГШ; 115.233° ИГД / 5.283; 115.233

  1. Stephen R. Evans; Abdul Rahman Zainal; Rod Wong Khet Ngee (1996). The history of Labuan Island (Victoria Island). Calendar Print Pte Ltd. ISBN 978-981-00-7764-8.
  2. Sabah. Jawatankuasa Penerbitan Perayaan Sabah 100 Tahun (1982). Sejarah Sabah dalam gambar (1881–1981) (малајски). Jawatankuasa Penerbitan Perayaan Sabah 100 Tahun.
  3. Begum, B., & Mohamad, N. (2009). Labuan: Its Legal History and Land Tenure System. Journal of the Malaysian Branch of the Royal Asiatic Society, 82(1 (296)), 17-54. Retrieved from http://www.jstor.org/stable/41493733
  4. „The Learning Network“. The New York Times.