Кангар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кангар
Карта на Кангар

Кангар е главен град на државата Перлис во Малезија. Има население од 48.898 жители и површина од 2.619,4 ha. Се наоѓа на најсеверната точка на Пенинсулар Малезија и низ него тече Перлиската Река.

Се верува дека името Кангар се развило од една врста на птицата сокол наречена Kangkok односно Spizaetus Limnaetu.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 6°26′N 100°12′E / 6.433° СГШ; 100.200° ИГД / 6.433; 100.200