Куала Теренгану

Координати: 5°20′N 103°09′E / 5.333° СГШ; 103.150° ИГД / 5.333; 103.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куала Теренгану
كوالا ترڠڬانو
Поглед на Куала Теренгану
Поглед на Куала Теренгану
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Malaysia" does not existЛокација во Малезија
Координати: 5°20′0″N 103°9′0″E / 5.33333° СГШ; 103.15000° ИГД / 5.33333; 103.15000
Земја Малезија
ДржаваТеренгану
Статус на град1 јануари 2008
Управа
 • MayorДатук Мат Разали Касим
Површина
 • Вкупна605 км2 (233,59 ми2)
Население (200)
 • Вкупно295,306
 • Густина590,51/км2 (1.529,21/ми2)
Час. појасMST (UTC+8)
Мреж. местоhttp://mpkt.terengganu.gov.my/

Куала Теренгану (KT; џави: كوالا ترڠڬانو) е најголемиот и воедно главниот град на Теренгану, Малезиската федерална единка. Градот брои 295.306[1] жители. Се наоѓа на околу 500 км североисточно од Куала Лумпур. Името на градот значи "устието на реката Теренгану", однесувајќи се на Теренганската Река. Луѓето зборуваат на Теренгански малајски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. population.wn.com/country/Malaysia/Terengganu. Архивирано од изворникот на 2008-02-17. Посетено на 2008-11-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Пловечката џамија во Куала Теренгану

5°20′N 103°09′E / 5.333° СГШ; 103.150° ИГД / 5.333; 103.150