Мека (покраина)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search

Координати: 21°30′N 41°0′E / 21.500° СГШ; 41.000° ИГД / 21.500; 41.000

Мека
منطقة مكة
покраина
Земја Саудиска Арабија
Главен град Мека
Површина 164.000 км²
Население 5.797.971 (2004)
Покраината Мека во рамките на Саудиска Арабија
Покраината Мека во рамките на Саудиска Арабија

Мека (арапски: منطقة مكة) — најнаселената покраина во Саудиска Арабија која се наоѓа во западниот дел од земјата, и има долго крајбрежје. Зафаќа површина од 164,000 км² и има население од 5.797.971 жители (попис од 2004). Главен град е светиот град Мека, но најголем е Џеда, кој е исто така главното пристаниште во земјата. Гувернер на покраина е принцот Халид ел-Фејсал, син на претходниот крал Фејсал.

Надворешни врски[edit | edit source]