Мека (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 21°30′N 41°0′E / 21.500° СГШ; 41.000° ИГД / 21.500; 41.000

Мека
منطقة مكة
покраина
Земја Саудиска Арабија
Главен град Мека
Површина 164.000 км2
Население 5,797,971 (2004)
Покраината Мека во рамките на Саудиска Арабија
Покраината Мека во рамките на Саудиска Арабија
Покраината Мека во рамките на Саудиска Арабија

Мека (арапски: منطقة مكة) — најнаселената покраина во Саудиска Арабија која се наоѓа во западниот дел од земјата, и има долго крајбрежје. Зафаќа површина од 164,000 км² и има население од 5.797.971 жители (попис од 2004). Главен град е светиот град Мека, но најголем е Џеда, кој е исто така главното пристаниште во земјата. Гувернер на покраина е принцот Халид ел-Фејсал, син на претходниот крал Фејсал.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]