Хаил (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаил
حائل
покраина
Земја Саудиска Арабија
Главен град Хаил
 - координати 27°0′N 41°30′E / 27.000° СГШ; 41.500° ИГД / 27.000; 41.500
Површина 103.887 км2
Население 527,033 (2004)
Покраината Хаил во рамките на Саудиска Арабија
Покраината Хаил во рамките на Саудиска Арабија
Покраината Хаил во рамките на Саудиска Арабија

Хаил (арапски: حائل) е покраина во Саудиска Арабија во северниот дел од земјата. Зафаќа површина од 103.887 км² и има население од 527.033 жители (попис од 2004). Главен град е Хаил. Покраината се дели на следниве области (мухафази) (со број на жители):

  1. Бака 38.778
  2. Газала 94.670
  3. Хаил 356.876
  4. Шинан 36.709