Медина (покраина)

Координати: 25°0′N 39°30′E / 25.000° СГШ; 39.500° ИГД / 25.000; 39.500
Од Википедија — слободната енциклопедија

25°0′N 39°30′E / 25.000° СГШ; 39.500° ИГД / 25.000; 39.500

Медина
المدينه
покраина
Земја Саудиска Арабија
Главен град Медина
Површина 173.000 км2
Население 1.310.400 (1999)
Покраината Медина во рамките на Саудиска Арабија
Покраината Медина во рамките на Саудиска Арабија
Покраината Медина во рамките на Саудиска Арабија

Медина (арапски: المدينه) е покраина во Саудиска Арабија, на западниот дел од земјата, крај крајбрежјето на Црвеното Море. Зафаќа површина од 173.000 км² и има население од 1.310.400 жители (1999). Главен град е светиот град Медина. Други градови се Јанбу ел-Бар и Бадр Хунајн. Управник на покраината е принцот Абдулазиз ибн Меџид, внук на основоположникот на Саудиска Арабија, кралот Абдулазис ибн Сауд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]