Медина (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Медина
المدينه
покраина
Земја Саудиска Арабија
Главен град Медина
Површина 173.000 км²
Население 1.310.400 (1999)
Покраината Медина во рамките на Саудиска Арабија
Покраината Медина во рамките на Саудиска Арабија

Медина (арапски: المدينه) е покраина во Саудиска Арабија, на западниот дел од земјата, крај крајбрежјето на Црвеното Море. Зафаќа површина од 173.000 км² и има население од 1.310.400 жители (1999). Главен град е светиот град Медина. Други градови се Јанбу ел-Бар и Бадр Хунајн. Управник на покраината е принцот Абдулазиз ибн Меџид, внук на основоположникот на Саудиска Арабија, кралот Абдулазис ибн Сауд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]