Антакија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антакија
Antakya
Mестоположба
Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
Антакија
  Antakya
Поштенски број 31
Повикувачки број (0)326
Портал http://www.antakya.bel.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Лутву Саваш
Географија
Население
Население 144,910
Антакија

Антиохија ( турски: Antakya, грчки: Αντιόχεια) е град во Јужна Турција, центар на покраината Хатај. Се наоѓа на реката Оронт, во близина на вливањето на реката во Средоземното Море. Населението на градот иознесува 144,910 од пописот во 2000 година. Градот е основан во 300 п.н.е. од Селевк I Никатор со името Антиохија. Овој град бил престолнина на Селевкидското царство до 64 п.н.е., кога бил преземен од страна на Римјаните и станал центар на провинцијата Сирија. Во рамките на Римското Царство тој е третиот по големина град по Рим и Александрија. Антиохија е важен центар на христијанството, седиште на една од првите четири патриархии. Значењето на градот се намалило кога бил разрушен од страна на египетскиот султан Баибарс I.