Кадаиф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кадаиф
Kanafeh Nabulsieh.jpg
Кадаиф од Наблус , Палестина.
Дел од оброкот десерт
Регион Балкан, Арапски свет, Кавказ, Турција
Главни состојки шеќер,сирење,Фстак,Розева вода,кајмак
Варијанти повеќе
Kanafeh at Mahane Yehuda Market.jpg

Кадаиф (арапски: كنافة kunāfah, турски: künefe, азерски: ریشته ختایی, грчки: κανταΐφι, хебрејски: כנאפה knafeh) е левантска тестена пита потопена во сладок шеќерен сируп, наречен шербет, типичен за регионите кои беа во состав на поранешното Отоманско царство. Тој е специјалитет на левантските земји (Либан, Јордан, Израел, Палестина, Сирија и Северен Египет). Скоро е ист со грчкиот и турскиот кадаиф.

Начин на приготвување[уреди | уреди извор]

Суровиот кадаиф се приготвува на следниов начин: Се прави тесто од бело брашно и јајца и се става во сад кој од долната страна е мрежест, нешто слично на сито. Потоа, од тој сад тестото се става во голема тепсија која е добро загреана на жар претходно нареден под неа. На тој начин се добива танок готов производ во вид на фиде кој се вади од тепсијата и лади. Од овој суров кадаиф се прави кадаифот за јадење такашто се става во длабока тепсија, над него се истура одредена количина масло, па се печи во рерна или во пекара. Откако ќе се испечи, врз него се налива густиот шеќерен сируп, односно шербетот.

Варијанти на кадаиф[уреди | уреди извор]

Најчеста варијанта на овој десерт е подготовка со меко бело сирење, како што е сирењето Набулси, кое се става во средината и се прекрива со тесто. Често на најгорниот слој се додава и црвена прехрамбена боја, за да не мора да се пече долго време. Се украсува со искршени фстаци.

Види уште[уреди | уреди извор]