Тулумба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тулумба
Tulumba.jpg
Тулумба
Дел од оброкотдесерт
Место на потеклоОтоманско Царство
РегионБалкан, Близок Исток, Земјите на поранешната Отоманско Царство, Кавказ
Главни состојкибрашно, вода, јајца, вода и шербет
Варијантиповеќе
Тулумби

Тулумба е вид сладок десерт широко распространет во сите традиционални слаткарници во Македонија и пошироко. Се прави од пржено тесто кое потоа се потопува во шербет. Ова е балканско слатко кое потекнува од Анадолија.

Други турски слатки[уреди | уреди извор]

Турски пијалаци[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]