Прејди на содржината

Сутлијач

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сутлијаш)
Сутлијаш
Пудинг од ориз
Сутлијаш
Дел од оброкотдесерт
Главни состојкиориз, вода, млеко
Варијантиповеќе

Сутлијач или сутлијаш[1] (турски: sütlaç) е вид сладок десерт што се добива со варењето на ориз во млеко.

Сутлијач се приготвува со варењето на ориз во млеко со додатоци: шеќер, дарчин, ванилин екстракт или шеќер а може да биде украсен со рендано чоколадо или овошје. Се служи топол или ладен во порции (чинии).

Оваа посластица е редовно јадење на македонската, српската, бугарската и турската кујна од каде и потекнува овој десерт.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Сутлијач; сутлијаш“. ДИГИТАЛЕН РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК. Посетено на 2010-12-16.