Боза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боза

Бозата — освежителен практично безалкохолен (1%) пијалак кој се добива со ферментација на брашно пченица или просо, шеќер и квасец. Овој пијалак може да се најде во повеќето македонски слаткарници, и постана традиционален македонски пијалак. Луѓето кои го прават овој пијалак ги нарекува бозаџии. Рецептот за овој пијалак е стар стотици година а кај нас е пренесен со поробувањето од страна на Отоманската Империја.

Покрај Македонија, овој пијалак стана традиционален и во другите балкански земји во состав на Отоманската империја како Србија, Бугарија, Црна Гора, Босна и Херцеговина а посебно во Албанија и Турција. Македонската боза се разликува од останатите по тоа што е посветла и има поблаг вкус.

Историја[уреди | уреди извор]

Бозаџија на улица продава боза, XIX век

За почетоците на бозата се верува дека датираат од пред неколку илјади години во времето на Месопотамија, но сигурни податоци и добиваме од времето на Отоманската Империја каде што достигнува голема популарност. Бидејќи бил сметан за алкохолен пијалак тој понекогаш бил забрануван од султаните.


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]