Пијалак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алкохолни пијалаци

Пијалак е течност, специјално припремена за човечко конзумирање. Пијалаците може да се поделат на разни групи како што се чиста вода, алкохол, безалкохолни пијалаци, газаирани пијалаци, овошен или зеленчуков пијалак на пример како што е лимонадата. Покрај тоа што ги задоволуваат основните потреби, пијалаците се дел од културата на човечкото општество.

Алкохолни пијалаци[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Алкохолен пијалак.

Алкохолниот пијалак е вид на пијалак кој содржи етанол, исто така познат како алкохол (иако во хемискиот термин алкохол подразбира многу други смеси). Пивото било дел од човечката култура дури од пред 8000 години.[1] Во многу земји, пиењето алкохолни пијалаци во локалните барови или пабови е културна традиција.[2]

Безалкохолни пијалаци[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Безалкохолен пијалак.

Ова се пијалаци кои не содржат алкохол или го содржат во многу мали количини. Во оваа категорија спаѓаат и безалкохолни пива, вино и јаболкова ракија, ако содржат помалку од 0,5 % алкохол.

Газиран пијалак[уреди | уреди извор]

Под овој термин се подразбира пијалак кој воопшто не содржи алкохол. Меѓутоа, покрај водата како главна состојка, содржи засладувачи и ароми. Под овој термин се подразбираат лимонада, ладни чаеви, топла чоколада, сода вода итн.

Пијалаците во книжевноста[уреди | уреди извор]

Пијалаците во народното творештво[уреди | уреди извор]

 • „Вино пијам ем ракија“ - македонска народна песна.[4]

Пијалаците во популарната музика[уреди | уреди извор]

 • „Кој ми го истури пивото“ (Who spilt my beer) - песна на британската панк-рок група „Адиктс“ (The Adicts).[5]
 • „Шише виски“ (Whiskey Bottle) - песна на американската рок-група „Анкл Тупело“ (Uncle Tupelo).[6]
 • „Ода за моето омилено пиво“ (Ode to my favorite beer) - песна на американската група „Бејсхед“ (Basehead) од 1992 година.[7]
 • „Бокал полн со бурбон“ (Jockey Full Of Bourbon) - песна на американскиот музичар Том Вејтс (Tom Waits) од 1985 година.[8]
 • „Кока кола“ (Koka Kola) - песна на англиската рок-група „Клеш“ (The Clash) од 1979 година.[9]
 • „Страв и виски“ (Fear and Whiskey) - албум на англиската рок-група „Меконс“ (The Mekons) од 1985 година.[10]
 • „Потоци од виски“ (Streams of Whiskey) - песна на ирската рок-група „Поугс“ (The Pogues) од 1984 година.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Arnold, John P (2005). Origin and History of Beer and Brewing: From Prehistoric Times to the Beginning of Brewing Science and Technology (изд. Reprint.). BeerBooks.com.
 2. Hamill, Pete (1994). A Drinking Life: A Memoir. New York: Little, Brown and Company. ISBN 978-0-316-34102-8.
 3. Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 39.
 4. Засекогаш со нас - 22 незаборавни песни/Forever with us - 23 unforgettable songs, CD 071, Мистер компани, 2003.
 5. YouTube, The Adicts- Who Spilt My Beer? (пристапено на 29.12.2016)
 6. YouTube, Whiskey Bottle Uncle Tupelo (пристапено на 5.12.2016)
 7. Basehead - Ode To My Favorite Beer (пристапено на 14.12.2016)
 8. DISCOGS, Tom Waits ‎– Rain Dogs (пристапено на 20.7.2019)
 9. DISCOGS, The Clash ‎– London Calling (пристапено на 9.5.2020)
 10. www.discogs.com (пристапено на 21.8.2017)
 11. YouTube, The Pogues - Red Roses For Me (FULL ALBUM) (пристапено на 22.8.2017)