Разговор:Боза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

==Колку што пронајдов информации со окупирањето од отоманската империја==

Па и јас би сакал да е но спрема податоците кои успеав да ги пронајдам пишуваше дека турците го пренеле. И јас сакам нашите историчари да излезат со некои факти, ама колку што гледам по интернетов а и општо изгледа немаме или на прсти ги броиме нашите историчари. А без докази не можиме ништо. поздрав --DJ LoPaTa 00:05, 1 септември 2008 (UTC)

Од кога е пренесен рецептот за боза кај нас?[уреди извор]

ДЏ, ако, како што велите, рецептот е стар илјадници години уште од Месопотамија, зошто мислите дека го пренеле баш Турците, а не можеби уште Персијците или војниците на Александар Македонски? Низ историјата биле многу популарни разни „скиснати“ пијалоци како бозата и пивото, можеби сме пиеле и ние боза уште пред Турците?! Поздрав, --Црноризец 22:47, 31 август 2008 (UTC)