Сутлијач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сутлијаш
Пудинг од ориз
Македонски сутлијаш.jpg
Сутлијаш
Дел од оброкот десерт
Главни состојки ориз, вода, млеко
Варијанти повеќе

Сутлијач или сутлијаш[1] (турски: sütlaç) е вид сладок десерт што се добива со варењето на ориз во млеко.

Сутлијач се приготвува со варењето на ориз во млеко со додатоци: шеќер, дарчин, ванилин екстракт или шеќер а може да биде украсен со рендано чоколадо или овошје. Се служи топол или ладен во порции (чинии).

Оваа посластица е редовно јадење на македонската, српската, бугарската и турската кујна од каде и потекнува овој десерт.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Сутлијач; сутлијаш“ (на македонски). ДИГИТАЛЕН РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК. http://www.makedonski.info/?search=%D1%81%D1%83%D1%82%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%87. посет. 16 декември 2010 г.