Македонска кујна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Naslov-kujna.png
Оваа статија е дел
од серијалот Кујна
Готвачки вештини и прибор
ВештиниПрибор
Готвачки мерки
Состојки и видови храна
Зачини и Билки
Сосеви - Супи и ЧорбиДесерти
СирењеТестениниЛеб

Други состојки

Регионални кујни
АзискаАфричка БлискоисточнаЕвропска
ИсточноазискаКарипска Латиноамериканска
Северноамериканска
Други кујни...
Исто така:
Познати готвачи - Кујни - Оброци
Викикниги: Готвач

Македонската кујна е репрезентативна кујна за Балканот, со турски, грчки и блискоисточни влијанија, како и, во помала мера италијански, медитерански и унгарски влијанија. Заради релативно топлата клима која дозволува одлични услови за растење на разни зеленчуци, овоштија, зачини и билки, македонската кујна е особено разновидна.

Македонската кујна е исто така позната по разноврсноста и количината на млечни призводи и локални алкохолни пијалоци како разни вина ракија и мастика.


Традиционални македонски јадења[уреди | уреди извор]

Macedonian cuisine.jpg
Turli Tava

Традиционални македонски пијалоци[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]