Прејди на содржината

Бершева

Координати: 31°15′32″N 34°47′58.95″E / 31.25889° СГШ; 34.7997083° ИГД / 31.25889; 34.7997083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бершева
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Israel" does not exist|180px|Бершева во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Israel" does not exist]]
Бершева
Округ
Управа
хебрејски בְּאֵר שֶׁבַע
Значење Седум бунари
Население 197,270 (2012)
Општински началник Рувик Данилович
Координати 31°15′32″N 34°47′58.95″E / 31.25889° СГШ; 34.7997083° ИГД / 31.25889; 34.7997083
Мреж. место http://www.beer-sheva.muni.il

Бершева или Бершеба (בְּאֵר שֶׁבַע Be'er Sheva) — град во Израел. Бершева е најголем град во пустината Негев и во јужниот округ. Градот често се именува како „Главен град на Негев“. Бершева е седми најголем град во Израел со население од 197,269.[1]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Бершева е еден од најбрзо растечките градови во Израел. Иако има население од околу 200.000 жители, по површина е поголем од Тел Авив.[2] Израелското централно биро за статистика го дели Бершева на:

Области во Бершева[3]
метрополитенски прстен четврти население (2009) густина на население
(на км²)
годишен пораст
на население
вкупно Евреи и други само Евреи Арапи
Јадро 1 187,200 184,100 164,600 3,100 2,220.6 0.6%
Внатрешен прстен 32 151,000 55,900 53,900 95,100 145.2 3.9%
Северен дел 11 69,100 9,200 9,000 59,900 195.3 3.8%
Западен дел 13 32,400 32,300 30,600 100 65.2 1.0%
Среден прстен 83 210,700 140,400 128,500 70,300 61.7 1.6%
Источен дел 8 126,100 57,900 50,100 68,200 149.6 1.6%
Јужен дел 10 13,000 11,100 9,700 1,900 9.5 0.9%
Западен дел 65 71,600 71,400 68,600 200 59.3 1.7%
Надворешен прстен 13 10,800 9,500 9,000 1,300 2.5 1.8%
Источен дел 5 2,300 1,100 1,100 1,100 1.5 -1.7%
Јужен дел 8 8,500 8,400 8,000 100 3.0 2.7%
Вкупно 129 559,700 390,000 356,000 169,700 63.1 1.9%

Збратимени градови

[уреди | уреди извор]

Бершева е збратимен со:[4]

  1. „Locality File“ (XLS). Israel Central Bureau of Statistics. 2012. Посетено на October 30, 2013.
  2. The Blueprint Negev and the Future of Israel (2012-10-18). „The Blueprint Negev and the Future of Israel | Jerusalem Post – Blogs“. Blogs.jpost.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-30. Посетено на 2013-03-12.
  3. „Localities, Population, and Density“ (PDF). Посетено на 2010-01-24.
  4. „International Relations of the City of Beersheba“. Beersheba Municipality. Архивирано од изворникот на 2012-02-13. Посетено на 2012-02-08. (хебрејски)
  5. Partner Cities of Lyon and Greater Lyon. © 2008 Mairie de Lyon. Архивирано од изворникот на 2009-07-19. Посетено на 2008-10-21.
  6. „Twin towns with Bouaké“ (француски). mairiebke.e-monsite.com. Архивирано од изворникот на 2014-10-20. Посетено на 2014-08-20.

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Thareani-Sussely, Yifat, "The 'Archaeology of the Days of Manasseh' Reconsidered in the Light of Evidence From The Beersheba Valley," Palestine Exploration Quarterly, 139,2 (2007), 69–77.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]