Бершева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бершева
Бершева се наоѓа во Израел
Бершева
Округ
Управа
хебрејски בְּאֵר שֶׁבַע
Значење Седум бунари
Население 197,270 (2012)
Општински началник Рувик Данилович
Координати 31°15′32″ СГШ 34°47′58.95″ ИГД / 
Мреж. место http://www.beer-sheva.muni.il

Бершева или Бершеба (בְּאֵר שֶׁבַע Be'er Sheva) — град во Израел. Бершева е најголем град во пустината Негев и во јужниот округ. Градот често се именува како „Главен град на Негев“. Бершева е седми најголем град во Израел со население од 197,269.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Бершева е еден од најбрзо растечките градови во Израел. Иако има население од околу 200.000 жители, по површина е поголем од Тел Авив.[2] Израелското централно биро за статистика го дели Бершева на:

Области во Бершева[3]
метрополитенски прстен четврти население (2009) густина на население
(на км²)
годишен пораст
на население
вкупно Евреи и други само Евреи Арапи
Јадро 1 187,200 184,100 164,600 3,100 2,220.6 0.6%
Внатрешен прстен 32 151,000 55,900 53,900 95,100 145.2 3.9%
Северен дел 11 69,100 9,200 9,000 59,900 195.3 3.8%
Западен дел 13 32,400 32,300 30,600 100 65.2 1.0%
Среден прстен 83 210,700 140,400 128,500 70,300 61.7 1.6%
Источен дел 8 126,100 57,900 50,100 68,200 149.6 1.6%
Јужен дел 10 13,000 11,100 9,700 1,900 9.5 0.9%
Западен дел 65 71,600 71,400 68,600 200 59.3 1.7%
Надворешен прстен 13 10,800 9,500 9,000 1,300 2.5 1.8%
Источен дел 5 2,300 1,100 1,100 1,100 1.5 -1.7%
Јужен дел 8 8,500 8,400 8,000 100 3.0 2.7%
Вкупно 129 559,700 390,000 356,000 169,700 63.1 1.9%

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Бершева е збратимен со:[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Locality File“ (XLS). Israel Central Bureau of Statistics. 2012. http://www.cbs.gov.il/ishuvim/ishuv2012/bycode.xls. посет. 30 октомври 2013 г. 
  2. The Blueprint Negev and the Future of Israel (18 октомври 2012). „The Blueprint Negev and the Future of Israel | Jerusalem Post – Blogs“. Blogs.jpost.com. http://blogs.jpost.com/content/blueprint-negev-and-future-israel. посет. 12 март 2013 г. 
  3. „Localities, Population, and Density“ (PDF). http://www.cbs.gov.il/shnaton60/st02_16.pdf. посет. 24 јануари 2010 г. 
  4. „International Relations of the City of Beersheba“. Beersheba Municipality. http://www.beer-sheva.muni.il/openning.asp?Lang=1. посет. 8 февруари 2012 г.  (хебрејски)
  5. Partner Cities of Lyon and Greater Lyon. © 2008 Mairie de Lyon. http://www.lyon.fr/vdl/sections/en/villes_partenaires/villes_partenaires_2/?aIndex=1. посет. 21 октомври 2008 г. 
  6. „Villes amies de Bouaké“ (на french). mairiebke.e-monsite.com. http://mairiebke.e-monsite.com/pages/jumelage/villes-amies.html. посет. 20 август 2014 г. 

Литература[уреди | уреди извор]

  • Thareani-Sussely, Yifat, "The 'Archaeology of the Days of Manasseh' Reconsidered in the Light of Evidence From The Beersheba Valley," Palestine Exploration Quarterly, 139,2 (2007), 69–77.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]