Тургут Озал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тургут Озал

Тургут Озал (Малатија, 13 октомври 1927 - Анкара, 17 април 1993) бил осми по ред турски претседател. За време на неговото претседателствување, Република Турција ја признала Република Македонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тургут Озал и неговата сопруга Семра имаат три деца.

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Во 1991 година, Тургут Озал дал скандалозна изјава во врска со Бугарија наеден митинг пред своите приврзаници. Тој изјавил: „Еден ден Булгаристан ќе биде наш, само што овој пат ќе го купиме.“[1][2]

Во 1988 година, Озал преживеал обид за атентат, кога еден човек пукал во него за време на партискиот конгрес. Во 1993 година, Озал починал во својата канцеларија и долго време, неговото семејство се сомневало дека тој бил отруен, но во 2012 година, судот ја отфрлил таа можност.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Доктрината „Йозал"". Unknown parameter |издател= ignored (help); Unknown parameter |јазик= ignored (help)
  2. "Геноцидът: Доктрината „Йозал"". Unknown parameter |јазик= ignored (help); Unknown parameter |датум= ignored (help); Unknown parameter |издавач= ignored (help)
  3. „Ердоган се плаши да не биде отруен“, Утрински весник, година XVI, број 4725, четврток, 5 март 2015, стр. 13.