Масакр во Адана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масакрот во Адана
Дел од Ерменски геноцид
Улица во Христијанскиот дел од Адана, фотографирано во јуни 1909 година.
МестоОсманлиско Царство Адана, Отоманско Царство
Датум1909
ЦелЕрменските цивили
Вид на нападдепортација, масовно убивање
Мртви30,000
СторителиОтоманско Царство/Младотурска влада

Масакрот во Адана се случил во април 1909 година која биле убиени ерменските христијани во градот Адана[1], Отоманско Царство. Според проценките во масакрот биле убиени од 15,000 до 30,000 Ерменци[1][2][3][4].

Масакрот следувал по Младотурската револуција од 1908 година. Турските и ерменските револуционери работеле заедно за враќање на уставот. На 31 март избувнал бунт против партијата на власт Единство и прогрес. Додека бунтот во престолнината Цариград траел околу десет дена, убивањето на ерменското малцинство траело околу еден месец.

Ерменците претходно јавно го поддржале бунтот против отоманскиот султан Абдул Хамид II, а освен тоа ерменското население било едно од најбогатите во реонот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „30,000 KILLED IN MASSACRES“. The New York Times. April 25, 1909. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  2. Akcam, Taner. A Shameful Act. 2006, page 69–70: "fifteen to twenty thousand Armenians were killed"
  3. Century of Genocide: Eyewitness Accounts and Critical Views By Samuel. Totten, William S. Parsons, Israel W. Charny
  4. Walker, 1980, pp.182–88