Договор од Керден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Договор од Керден

1746
Потпишан1746
Потписници Османлиско Царство
Персија

Договорот од Керден — мировен договор потпишан во 1736 година преку кој завршила Отоманско-персиската војна (1743–1746).

Според договорот, граничната линија меѓу двете земји останала иста според договорот пред еден век потпишан во Зухаб (односно денешните граници меѓу Иран-Турција и Иран-Ирак), Османлиите се согласиле на верниците да одат на аџилак кон Мека, биле основани конзулатства на двете земји, биле ослободени воени заробеници од двете страни а Османлиите ги признале шиитите како петта правна секта на исламот[1]. Освен тоа, градот Багдад останал под османлиска управа. Освен тоа, Афшаритската династија била признаена од Османлиите како владетели на Персија[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nicolae Jorga: Geschiste des Osmanichen vol IV, (trans: Nilüfer Epçeli) Yeditepe Yayınları, 2009, ISBN 975-6840-19-X , p. 371
  2. During the war Ottomans were backing Safavid prince Safi Mirza as the legal shah of Iran.