Договор од Ниш (1739)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Договор од Ниш

1739
Потпишан29 септември 1739
Потписници Османлиско Царство
 Русија

Договорот од Белград бил потпишан на 18 септември 1739 година преку кој завршила Руско-турската војна (1736-1739)[1]. Војната претставувала обид на Русите за заземање на Крим и Азов[2]. Хабсбуршка Австрија влегла во војната но по поразот кај Грочка биле принудени да го потпишат Белградскиот договор и да се повлечат од војната. Ова ја принудила на Русија на преговори.

Според Нишкиот договор, Русија се откажала од сите права над Крим и Молдавија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Treaty of Nis (1739), Alexander Mikaberidze, Conflict and Conquest in the Islamic World: A Historical Encyclopedia, Vol. I, ed. Alexander Mikaberidze, (ABC-CLIO, 2011), 647.
  2. Treaty of Nis (1739), Alexander Mikaberidze, Conflict and Conquest in the Islamic World: A Historical Encyclopedia, Vol. I, 647.